خانه آرشیو اخبارتشکیل کمیته‌ای برای ساماندهی بازار مسکن و تعدیل قیمت‌ها

تشکیل کمیته‌ای برای ساماندهی بازار مسکن و تعدیل قیمت‌ها


رئیس کمیسیون عمران مجلس، از تشکیل کمیته‌ای در کمیسیون متبوعش برای ساماندهی ضربتی بازار مسکن و تعدیل نرخ‌ها خبر داد.

  • کد مطلب: 96
  • تعداد بازدید: 171
  • تاریخ انتشار خبر: شنبه 5 اسفند 1396
  • دانلود فایل خبر/گزارش

به نقل از خانه ملت محمدرضا رضایی، با انتقاد از رشد بی‌سابقه نرخ مسکن در کشور به ویژه کلانشهرها، گفت: نابه سامانی نرخ ارز، کمبود مسکن در کشور و بر هم خوردن موازنه عرضه و تقاضا از مهم ترین علل گرانی ایجاد شده در بازار مسکن است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه حبابقیمت مسکن به بزرگ‌ترین حد خود در چند سال اخیر رسیده است، افزود: دولت باید دست از گفتار درمانی برداشته و بداند با ورود جدی به بازار مسکن می‌تواند از گرانی‌های بیش از این جلوگیری کند.

کم رنگ شدن نظارت‌ها، قیمت‌ها در بازار مسکن را صعودی کرد

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه متاسفانه آشفته بازار نظارت ها نیز عامل مهم دیگر نوسان شدید نرخ مسکن در بازار است، تصریح کرد: متاسفانه در سال های اخیر در نتیجه ضعف نظارت ها بسیاری از نرخ ها افزایش یافته به گونه‌ای که اکنون امکان بازگشت به قیمت های قبل از تورم سخت است.

رضایی با تاکید بر اینکه دولت برنامه مشخصی برای مسکن ندارد، گفت: مهم‌ترین عاملی که قدرت خرید مردم در حوزه مسکن را روز به روز کمتر کرده بی‌برنامه‌گی دولت در حوزه تولید مسکن و ایجاد توازن میان عرضه و تقاضا است.

وی با بیان اینکه اختلاف نظری میان مجلس و دولت در خصوص میزان نیاز کشور به مسکن وجود دارد، افزود: ادعای دولت در خصوص نبود کمبودی در حوزه مسکن با هیچ منطقی سازگار نبودعه وضعیت کنونی بازار حقانیت اظهارات در خصوص کمبود واحد مسکونی را تایید می کند.

تسهیلات دهی بانک‌ها وضعیت بازار مسکن را آشفته‌تر کرد

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه تسهیلات دهی بانک‌ها در حوزه مسکن وضعیت بازار را آشفته تر کرده است، گفت: نرخ بالای سود تسهیلات کمکی به خرید مسکن نمی کند زیرا بسیاری از اقشار جامعه توانایی بازپرداخت چنین وام‌هایی با نرخ سود بالا را ندارند.

رضایی با بیان اینکه دولت باید با حمایت از بخش خصوصی انبوه‌سازان را به میدان انبوه‌سازی مسکن وارد کند، افزود: در حال حاضر سیاست‌های دولت ادامه روند فعلی حاکم بر بازار را نوید می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه شفاف سازی سیاست‌های دولت در حوزه مسکن ضروری است، گفت: ادامه روند فعلی نرخ خانه‌های چند سال ساخت و حتی کلنگی را به نرخ خانه‌های نوساز رسانده و به تبع آن قیمت خانه های نوساز سر به فلک خواهد کشید.

مجلس روند نرخ مسکن را رصد می‌کند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به دغدغه‌مند بودن کمیسیون عمران مجلس برای ساماندهی بازار مسکن و توقف رشد نرخ ها در این بازار، افزود: کمیته ای برای رصد نرخ ها و ساماندهی بازار مسکن در کمیسیون عمران مجلس تشکیل شده است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: کمیته تخصصی مذکور راهکارهای ساماندهی بازار مسکن با تکیه بر نمونه های موفق در کشورهای پیشرفته را پیگیری کرده و با پیاده سازی در کشور به بهبود وضعیت کمک می کنند.


لینک خبر :http://www.eranico.com/fa/content/81354