خانه آرشیو اخبارافزایش نرخ ارز کمکی به صادرات نخواهد کرد

افزایش نرخ ارز کمکی به صادرات نخواهد کرد


استاد دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه افزایش نرخ ارز کمکی به صادرات نمی‌کند، گفت: وقتی تولید وجود نداشته باشد، افزایش نرخ ارز کمکی به صادرات نخواهد کرد، زیرا محصولی برای صادرات وجود ندارد.

  • کد مطلب: 118
  • تعداد بازدید: 287
  • تاریخ انتشار خبر: یکشنبه 6 خرداد 1397
  • دانلود فایل خبر/گزارش

محمدقلی یوسفی درباره نوسانات نرخ ارز و تاثیر آن بر واردات کالا و تولیدات داخلی کشور، گفت: زمانی ما می‌توانیم درباره تاثیر نرخ ارز بر تولیدات داخلی، واردات و صادرات صحبت کنیم که کشور در وضعیت عادی باشد؛ در واقع به شرط ثابت بودن دیگر عوامل در کشور، می‌توان از تاثیر این عامل بر کشور سخن گفت.

یوسفی افزود: در اقتصاد فرضیه‌ای وجود دارد که تاثیر افزایش یا کاهش نرخ ارز به شرط ثابت بودن سایر شرایط در کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد، اما با توجه به اینکه در ایران چنین شرایط ایده‌آلی وجود ندارد، خیلی نمی‌توانیم درباره تاثیر آن بر واردات و صادرات نظر دهیم.

وی اظهارداشت: واقعیت این است که در حال حاضر در کشور به علت اینکه کارخانه‌ها با مشکلات زیادی روبرو هستند و فشارهای اقتصادی در خارج مانع ورود تکنولوژی به ایران شده است، تولیدی صورت نمی‌گیرد. همچنین کم‌کاری‌های مسئولین، باعث شده که بازدهی بخش‌های تولیدیصنعت و کشاورزی، نسبت به بازدهی تجارت، واردات و فعالیت‌های واسطه‌گری بسیار پایین آید. عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی ادامه داد: در این صورت منابعی به سمت صنعت و کشاورزی آنطور که ما انتظار داریم نمی‌رود و در نتیجه کاهش رونق اقتصادی در کل کشور پدیدار می‌شود.

یوسفی با بیان اینکه کسی به فکر پیشرفت کشور نیست، ادامه داد: در حال حاضر شرایط کشور، اوضاع را به حدی پیچیده کرده که یک متغیر مانند ارز خیلی نمی‌تواند مشکلی را حل کند. اگر مسئولین چاره‌ای را پیدا نکنند وضعیت اقتصادی کشور بدتر خواهد شد.

وی با اشاره به ۲ نرخی کردن ارز با نرخ ارز مرجع به قیمت ۴۲۰۰ تومان گفت:‌ زمانی که معاون اول رییس جمهوری قیمت ۴ هزار و ۲۰۰ تومان را برای دلار اعلام کرد، راه دیگری در پیش‌ پای دولت وجود نداشت و تصمیم دولت مبنی بر دو نرخی کردن ارز، از روی ناچاری و متناسب با شرایط موجود بود.

یوسفی ادامه داد:‌ در آن دوره بسیاری از افراد پول‌های خود را از بانک خارج و به ارز تبدیل کردند که این امر سبب نابسامانی اوضاع اقتصادی کشور شده بود؛ اگر دولت دخالت نمی‌کرد اوضاع کشور وضعیت بدتری را پشت سر می‌گذاشت.

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی تصریح کرد: اما سوالی که همواره مطرح بوده، این است که چرا مسئولین قبل از وقوع اینگونه مسائل، پیش‌بینی‌های لازم را انجام ‌نمی‌دهند و زمانی به چاره‌جویی می‌پردازند که بحران به وجود آمده است.

وی با بیان اینکه در زمان بحران باید بین بد و بدتر، گزینه بد را انتخاب کرد، گفت: انتظار می‌رود که مسئولین اقدام به چاره‌اندیشی کرده و بخش‌های تولیدی، صنعت و کشاورزی کشور رونق پیدا کند؛ در این صورت است که دیگر نیازی به فشار برای کاهش ارز و واردات نیست.

یوسفی افزود: در حال حاضر صنایع تولیدی ما کهنه و مستهلک بوده و نیاز به بازسازی دارند. تامین قطعات خام مواد اولیه و تکنولوژی به علت اینکه از خارج باید وارد شود، با مشکلات بسیاری روبرو است. این موضوع باعث کاهش تولید شده و تا زمانی که تولید در کشور وجود نداشته باشد، افزایش نرخ ارز کمکی به بخش صادرات نمی‌کند.

وی با بیان اینکه این مشکلات روز به روز در حال انباشته شدن است، گفت: امیدواریم که با تصمیم گیری دولت و جلوگیری آنها از فساد، بخش های تولیدی رونق بگیرند و تجارت پول و واسطه‌گری‌ها به سمت بخش‌های تولیدی برود که در آن صورت باعث افزایش تولید، اشتغال و صادرات خواهد شد و کشور از این بلاتکلیفی نجات پیدا می‌کند.


لینک خبر :http://www.eranico.com/fa/content/86112