خانه آرشیو اخباررویارویی تجاری چین و آمریکا در صنعت آلومینیوم

رویارویی تجاری چین و آمریکا در صنعت آلومینیوم


وزارت بازرگانی چین تهدید کرد به دلیل سیاست های اقتصادی و تجاری ضد چینی اخیر آمریکا، دست به اقدامات مقابله جویانه خواهد زد.

  • کد مطلب: 42
  • تعداد بازدید: 62
  • تاریخ انتشار خبر: شنبه 11 آذر 1396
  • دانلود فایل خبر/گزارش

به نقل از روزنامه چاینا دیلی، در بیانیه وزارت بازرگانی چین آمده است: آمریکا به دنبال اعمال سیاست های ضد دامپینگ بر روی تولیدات آلومینیومی چین است.

دامپینگ (dumping) از کلمه Dump به معنای ارزان فروختن، قیمت شکستن و بازار شکستن گرفته شده و عبارت است از فروش یک کالا در یک بازار خارجی با قیمتی کمتر از هزینه‌های تمام شده یا به عبارتی دیگر فروش کالا در خارج به قیمتی کمتر از قیمت داخلی.

فرهنگستان لغت معادل فارسی آن را رقابت مخرب نام نهاده است دامپینگ در فارسی به رقابت مکارانه یا تبعیض در قیمت‌ها در بازرگانی معنا شده است.

وزارت بازرگانی چین ضمن ابراز نگرانی از این اقدام آمریکا تاکید کرد که هر تدبیری لازم باشد برای حفاظت از منافع شرکت های چینی اتخاذ خواهد کرد.

دولت آمریکا برای جلوگیری از واردات بی رویه ورق آلومنیوم چینی به خاک این کشور که با هدف دامپینگ و زمین زدن بازار این صنعت در ایالات متحده کلید خورده، از حدود یک ماه پیش عوارض گمرکی برای آن وضع کرده بود.

وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرده است که تعرفه اولیه واردات را روی ورق آلومینیوم چینی بین ۸۱/ ۹۶ درصد تا ۲۴/ ۱۶۲ درصد اعمال خواهد کرد تا جلو فروش این کالا با قیمت ناعادلانه بسیار پایین در بازار آمریکا را بگیرد.

بر اساس این گزارش،اقدام اخیر نشان می‌دهد که دولت «ترامپ» قصد دارد با اعمال فشار بیشتر به چین، شکاف کسری تجاری آمریکا را با این کشور کاهش دهد که پیش از این، تلاش‌های ترامپ با موفقیت اندکی در این عرصه روبه‌رو‌ شده است.

این نخستین بار است که آمریکا در ۲۰ سال گذشته تصمیم می گیرد تا سیاست ها و تدابیر ضد دامپینگ بر روی برخی از محصولات وارداتی آلومینیومی از چین اعمال کند.

در صورتی که این برنامه ادامه یابد و مشخص شود که واردات این فراورده ها به شرکت های آمریکایی لطمه می زند تعرفه بر روی فراورده های مذکور چینی افزایش خواهد یافت.

چین بارها به آمریکا هشدار داده است وارد یک جنگ تجاری با این کشور نشود و بر خلاف مقررات سازمان تجارت جهانی دست به اقدامی نزند، پکن همچنین واشنگتن را متهم می کند که در حال اجرای سیاست های یکجانبه تجاری حمایتی است.

ارزش فراورده های آلومینیومی که آمریکا قصد دارد برای آنها تدابیر ضد دامپینگ در نظر بگیرد، نزدیک به ۶۰۰ میلیون دلار است و این رویکرد سبب شده است تا وزارت بازرگانی چین از رویارویی و مناقشه تجاری جدید دو کشور ابراز نگرانی کند.

وزارت بازرگانی چین در بیانیه خود افزود:صنایع آلومینیومی دو کشور چین و آمریکا مکمل یکدیگرند و اقدام علیه صنایع چینی به دو کشور لطمه خواهد زد.


لینک خبر :http://www.eranico.com/fa/content/78048